کفسابی بتن

انجام خدمات کفسابی بتن

 شاید شما نیز مانند همه ی  افرادی که این روزها در حال سر و سامان دادن به خانه و محل کار خود هستن اسم کفسابی بتن به گوشتان خورده باشد. این واژه که عمر چندانی از فراگیر شدنش در بین ایرانیان نمی گذرد به سرعت توانسته ست بین پیمانکاران و صاحبان بنا ها جا باز کند . اما کفسابی بتن چیست؟ کفسابی بتن به چه منظور انجام می شود ؟ چه ابزارآلات و وسایلی برای کفسابی بتن نیاز است؟ چه کف هایی برای این کار مناسب هستند؟ این ها سوالاتی هستند که با مطالعه ی این مقاله به جواب آن ها خواهید رسید پس تا پایان این متن با ما همراه باشید.

 بتن

قیبل از هر چیز بد نیست ابتدا یک پیش زمینه ی فنی از خود بتن داشته باشید چراکه چشم انداز و درک شما نسبت به مسائل مربوط به کف سابی بتن را افزایش می دهد.بتن مخلوطی از سیمان و ماسه  می باشد که کف بیشتر ساختمان  ها و بنا هایی که عموما از نظر زیبایی شناختی اهمیت چندان ندارند با آن ها پوشیده می شود از جمله این مکان های می توان به کف سوله ها ،کارخانجات ، پمپ بنزین ها ، بیمارستان ها ، پارکینگ ها و… اشاره کرد. دلیل این امر این است که مقاومت بتن در برابر شرایط محیطی از جمله وزن بالا لیفتراک ها و کامیون ها بالا تر می باشد و چنانچه از سنگ در این مکان ها استفاده شود به راحتی در برابر فشار می شکند.

بتن عموما  بر دو نوع بتن نرمه و بتن سنگ دار می باشد که بتن نرمه ی آن فاقد هرگونه ماسه سنگ و .. می باشد و عموما کفسابی ( کفسابی چیست؟ ) آن بسیار راحت تر و ارزان تر انجام می شود . اما بتن سنگ دار دقیقا شرایطی برعکس بتن نرمه دارد. بتن سنگ دار همانگونه که از نام آن پیدا می باشد دارای سنگ و ماسه و  ترکیبات سخت دیگر در ساختار خود می باشد که همین امر هم سبب دشواری کار کفساب ها شده است. افراد کفساب عموما این بتن ها را کفسابی نمی کنند و یا در صورت انجام هزینه ی بیشتری دریافت می کنند چون مازاد بر سخت بودن نیاز به تجهیزات و لوازم به خصوص خود دارد . در حین کفسابی بتن های سنگ دار ممکن است سنگ ها کنده شوند و همین امر کار را دشوار تر و هزینه بر تر می کند.

کفسابی بتن

کفسابی که بصورت های سنگ سابی  و یا ساب زنی نیز در بین عموم رواج دارد در حقیقت یک مفهوم تازه می باشد که عمر چندان زیادی در کشور ما ندارد. در کفسابی بتن سطح کف بنا را با دستگاه بصورت کامل یک دست می کنند و ناهمواری های آن را از بین می برند. این امر برای پارکت کردن و اپوکسی کردن کف های بنا ها مختلف یک نیاز اساسی است و قبل از انجام کفسابی نمی توان موارد مذکور را بر روی کف انجام داد . در حقیقت می توان کفسابی را آماده کردن کف برای پارکت کردن و اپوکسی کردن دانست.

در اکثر موارد کفسابی بتن باعث نرم تر شدن بتن می شود و سطح آن را یک دست می کند و ناهمواری های آن را می گیرد . اما در مواردی شخص صاحب بنا می خواهد که کف ساختمان براق و یک دست باشد و به اصطلاحی بدرخشد .  برای این کار باید از دستگاه کفساب ایتالیایی استفاده کرد.

البته تنوع دستگاه هایی که با آن ها کفسابی می شود بسیار زیاد است و در انواع مختلف دستگاه های ایتالیایی ،آلمانی و.. می باشد  و هر کدام هم مزایا و معایب خود را دارند . این دستگاه ها دارای تفاوت های بنیادی با یکدیگر هستند که سبب شده است تا هر کدام از این دستگاه ها مناسب یک نوع سطح و یا یک نوع بتن خاص باشند .

مشاوره کفسابی بتن

دلیل کفسابی بتن

شاید اغلب کف های بتنی در ابتدای کار نیاز به اپوکسی کردن و یا کفسابی نداشته باشند اما به مرور زمان کف کارگاه ها و کشتار گاه ها و.. دچار فرسودگی شده و در اثر برخورد قطعات و وسایل دچار آسیب می شوند و یا لکه های مختلف چربی و رنگ و… بر روی آن ها می ریزد که مازاد بر از بین بردن جلوه ان سبب می شود تا محیط غیر بهداشتی شده و کاربرد و استاندارد اولیه ی خود را از دست بدهد از این رو می باشد که اغلب افراد بعد از مدتی تصمیم به کفسابی بتن ساختمان خود می گیرند.

علاوه بر این شرایط نامساعد جوی و فیزیکی و تاثیرات آب و هوا در طول زمان سبب می شود تا سطح کف های بتنی ترک بردارد و یا شکسته شود و همین امر نقش بسزایی در از دست دادن و تخریب کف ها دارد لذا افراد تصمیم می گیرند تا سر و سامانی به کف ساختمان خود بدهند از این رو سراغ کفسابی می روند .

در برخی دیگر از موارد ساختمان های عمومی  تبدیل به سرد خانه ،کارگاه و … می شوند که استفاده از بتن کفسابی نشده برای کف های آن های می تواند طول عمر آن ها را بسیار کاهش دهد از این رو می باشد که صاحبا ساختمان ها قبل از اقدام به شروع فعالیت خود کفسابی ساختمان خود را انجام می دهند.

انجام امور کفسابی و سنگسابی  بصورت کلی سبب می شود تا طول عمر کف های بتنی افزایش یابد ، ترک ها و درز های آن ها پر شود، سطح آن ها براق وصیقلی شود ، و نا همواری های حاصل از ماله کشی آن ها نیز از بین برود لذا هر هدفی  برای رسیدن به این موارد باشد می بایست از طریق کفسابی صورت گیرد.

دستگاه های کفسابی بتن

کفسابی بتن
کفسابی بتن

برای کفسابی بتن از دستگاه ها و فناوری های مختلفی استفاده می شود که از جمله ی آن ها می توان به دستگاه های آلمانی و ایتالیایی اشاره کرد . عموم این دستگاه ها دارای تفاوت های بنیادی مختلفی با یکدیگر هستند و نمی توان آن ها کاملامشابه به هم دانست . برای مثال برای کفسابی بتن های سنگ دار و براق کردن آن ها می بایست از دستگاه های ایتالیایی کمک گرفت . اما این دستگاه ها همگی یک وجه اشتراک دارند و آن هم استفاده از لقمه های مختلف برای کفسابی بتن می باشد. این لقمه ها در حقیقت به صفحات گردانی وصل می شوند که با گردش سریع خود سبب سایش کف می شوند و این امر ناهمواری های بتن را از بین می برد.

دستگاه های کفساب بتنی دارای دو مولفه ی بخصوص هستند و آن هم میزان و لتاژ و برق مورد استفاده ی آن ها می باشد اگر بخواهیم دستگاه ها را در دو دسته بندی قرار دهم می توان آن ها را در دسته بندی های دستگاه های تک فاز و سه فاز دسته بندی کرد. دستگاه های تک فاز عموما از لحاظ ابعاد کوچکتر هستند و میزان مصرف برق آن ها نیز کمتر می باشد و البته باید خاطر نشان کرد که قدرت آن ها نیز کمتر است و نمی توانند برای سطوح بسیار سخت جوابگو باشند.

اما دستگاه های سه فاز دقیقا شرایطی مخالف این دارند . این دستگاه ها دارای ابعاد بزرگتری نسبت به دستگاه های تکفاز هستند و البته میزان برق مصرفی آن ها نیز بسیار بیشتر است. همچنین قدرت آن ها نیز ب بیشتر از تکفاز ها است و می توان از آن ها برای کفسابی سطوح بسیار سخت مانند بتن های سنگ دار استفاده کرد.

عموم این صفحه ها دارای اندازه های مختلفی می باشند و البته لقمه هایی نیز که به آن ها متصل می شود نیز کاملا متفاوت ایت و هر لقمه برای یک نوع سطح و البته یک ضخامت به خصوص کار می کند. عموم این لقمه ها را لقمه های الماسی گویند که از کاربرد و اهمیت بسیار زیادی بین استاد کاران کفسابی بر خودار هستند. تقریبا هر استاد کار و یا کفساب باید به خوبی بداند که هر نوع لقمه برای چه سطحی مناسب است و چه انتظاراتی می توان از یک نوع لقمه ی بخصوص داشت. در زیر دو نوع از معروف ترین لقمه های کفسابی بتن را به شما معرفی خواهیم کرد.

لقمه ی  الماسه ی  شماره 120

این نوع لقمه  عموما برای کفسابی بتن هایی استفاده می شود که تا حدی نرم هستند و سختی زیادی ندارند . به عبارت ساده تر از این نوع لقمه ها برای کف سابی کف هایی با بتن نرم استفاده می شود وقیمت کار هایی که به وسیله  آن انجام می شود نیز پایین تر از بقیه کار ها می باشد.

لقمه ی  الماسه ی شماره 36

این نوع لقمه ی الماسه دارای قدرت و سختی بسیار بیشتری نسبت به نمونه ی قبلی می باشد و عموما برای کفسابی بتن هایی استفاده می شود که درجه ی سختی آن ها بیشتر از انواع کف های دیگر است . از این نوع لقمه برای کفسابی سطوحی که دارای بتن سنگ دار هستند استفاده می شود و می توان از آن انتظارات به مراتب بیشتر نسبت به لقمه ی  الماسه ی شماره 120 داشت چراکه درجه ی  سختی آن به مراتب بیشتر است.عموما هزینه ی کار هایی که با این نوع لقمه انجام می شود بسیار بیشتر است.

دستگاه فرز بتن ساب

این دستگاه نیز یکی از انواع دستگاه های کفسابی می باشد با این تفاوت که ابعاد ان بسیار کوچک تر می باشد و از آن برای محیط های کوچک و فضاهایی که نتوان در آن دستگاه های اصلی را چرخاند استفاده  می شود . همچنین این دستگاه ها برای دیوار و سقف بتنی هم مورد استفاده قرار می گیرند و با آن هاسطح این گونه مکان ها نیز براق شده و یا از سطح ناهمواری و یا ناصافی آن ها کاسته می شود.

کفسابی بتن چگونه انجام می شود؟

کفسابی بتن نیاز به مراحل و کار های مختلف ندارد و عموم وظایف ان را دستگاه انجام می دهد و بیشتر نیاز به تجربه برای تشخیص نوع لقمه و البته استفاده از خود دستگاه در موقعیت ها وشرایط خاص دارد و همین امر نیاز شما به اکیپ دقیق در امر کفسابی را افزایش می دهد برای این کار بهتر است از یک استاد کار کمک بگیرید.

بسیاری از اساتید کفسابی را همراه با آب انجام می دهند . دراین روش همراه با کفسابی آب با فشار معین بر روی محیط و کف پاشیده می شو و مازاد بر فایده ی آن برای دستگاه می تواند دید بهتری به متخصص برای بررسی کار انجام شده بر روی کف بدهد. باید در نظر داشته باشید که عدم استفاده ی درست از دستگاه کفسابی بتن و یا آشنا نبودن با آن می تواند باعث صدمه به آن شود لذا توصیه می کنیم چنانچه خودتان با کفسابی و استفاده از دستگاه های آن اشنایی ندارید حتما آن را به یک تیم با تجربه بسپارید.

کفسابی بتن
کفسابی بتن

قیمت کفسابی بتن

قیمت کفسابی بتن با توجه به اکیپ و سطح متفاوت می باشد . علاوه بر این هرچه سطح کف بیشتر باشد احتمال تخفیف از سوی استاد کار به شما بیشتر می شود. عموما سطح هایی که از جنس بتن سنگ دار هستند هزینه ی کفسابی و سنگسابی بیشتری دارند و کف های که بتن آن ها از جنس بتن نرمه می باشد دارای قیمت کمتری هستند. مازاد بر این برق انداختن و یا عدم صقیلی کردن کف می تواند در قیمت تمام شده تفاوت های بخصوصی ایجاد کند چرا که برای این کار از دستگاه های ویژه استفاده می شود که هزینه ی آن ها بیشتر می باشد.

نتیجه گیری

بصورت کلی کفسابی بتن را می توان یک هنر به حساب آورد که نیاز به مهارت و ریزه کاری های بسیار زیادی دارد و از عهده ی هر کسی برنمی آید . در کفسابی باید نکات زیادی را رعایت نمود و صرفا به نوع کف و دستگاه انتخابی بسنده نکرد همچنین تجربه اکیپ انجام دهنده نیز در تعیین کیفیت کار بسیار موثر است چراکه باید مشخص کند که کف مورد نظر نیاز به چه نوع لقمه ای دارد و باید با چه دستگاه های انجام شود . در بازار امروزه ی کشور نیز تعداد اکیپ های بسیاری وجود دارد که مشغول به این کار هستند لذا چنانچه قصد کفسابی محل کار یا زندگی خود را دارید توصیه می کنیم آن را به یه گروه باتجربه مثل گروه کفسابی لوکس بسپارید این گروه باداشتن افراد متخصص و کار آزموده و سابقه ی طولانی در امر سنگسابی و کفسابی در تهران و شهرستان ها می توانند تمام نیاز های شما را در این حیطیه پوشش دهند و بهترین نتایج را برای شما به ارمغان آورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.